Obecnie jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych chorób układu mięśniowo-szkieletowego jest ultrasonografia (USG). W wielu dysfunkcjach układu ruchu skutecznie
i szybko pomaga postawić diagnozę i zaplanować prawidłową terapię. Dużą zaletą ultrasonografii jest to, że badanie można wykonać w układzie dynamicznym tzn. poruszając daną częścią ciała. USG w wielu przypadkach może zastąpić mniej dostępne badania takie jak rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
Połączenie ćwiczeń terapeutycznych i obrazu USG danego obszaru poddanego terapii pomaga pacjentowi lepiej zrozumieć ćwiczenie i kontrolować jakość wykonywanego ruchu, poprawia jego wyobrażenie. Przenosi się to na dokładność wykonania ćwiczenia i na szybsze efekty terapii.
W trakcie terapii określa się z jaką czynnością ruchową pacjent/sportowiec ma problem, jak duże
są ograniczenia i bolesność. Ustala się zagrożone kierunki ruchu w danym stawie i/lub złą pracę uszkodzonego mięśnia. Następnie pacjentowi/zawodnikowi zaleca się bezpieczne i skorygowane ćwiczenia.
Dzięki kontroli w obrazie USG pacjent/sportowiec podczas terapii może czuć się bezpiecznie i być pewny poprawności wykonywanych ćwiczeń.
Obecnie jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych chorób układu mięśniowo-szkieletowego jest ultrasonografia (USG). W wielu dysfunkcjach układu ruchu skutecznie i szybko pomaga postawić diagnozę i zaplanować prawidłową terapię. Dużą zaletą ultrasonografii jest to, że badanie można wykonać w układzie dynamicznym tzn. poruszając daną częścią ciała. USG w wielu przypadkach może zastąpić mniej dostępne badania takie jak rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.